Vlastivědný ústav, z.ú.
získává rozsáhlé informace o vlastivědě České republiky a jejího příhraničí díky soustavné spolupráci s desítkami autorů – regionalistů, kteří jsou zárukou odborné i jazykové kvality publikovaných článků.
Michal Benda: Žije v severovýchodních Čechách, rád podniká výpravy po památkách. A na ty méně známé pak také rád čtenáře pozve.
Mirka Bezrouková: Mistryně psaného slova z jižních Čech, která na svůj region nedá dopustit a zná zde každý kámen. Dlouholetá spolupracovnice Toulavé kamery České televize.
Roman Hartl: Rakovnicko má v malíčku, však pracuje na infocentru v Rakovníku. Je autorem mnoha článků, publikací, naučných stezek a nositelem několika novinářských ocenění, včetně první ceny v soutěži Prix non pereant.
Michal Hejna: Odborník přes geologii a speleolog, jehož články většinou doprovází fotografie Martina Majera. Však oba dva pocházejí z Českého krasu, ale ve svých příspěvcích často zavítají i jinam.
Jakub Hloušek: Brněnský lyrik, jemuž je rodná jižní Morava málo, a tak se za reportážemi vydává křížem krážem Českem i za jeho hranice. Jeho práce byla odměněna novinářskou cenou Prix non pereant.
Edward Chmiel: Neúnavně brouzdá s fotoaparátem nejvýchodnějším koutem republiky, tedy Jablunkovskem, kde žije. A protože ho už doprovází i manželka s malým synkem, dostanete od něho také tipy na rodinnou turistiku. (A krom toho pečuje o „wordpressový“ background tohoto webu.)
Břetislav Koč: Novinář s dlouholetou praxí, jehož koníčkem se v posledních letech staly větrné mlýny. O těch ví skutečně všechno a rád se se svými poznatky se čtenáři podělí.
Josef Kosák: Většinou zůstává věrný svému domovskému Liberecku, Jizerským a Lužickým horám, kde zná skutečně každý „kámen“ a kde překvapivě má stále co nového objevovat.
Jan Kukačka: Spojuje ve svých článcích profesi přírodovědce a zálibu v historii. Rád se toulá po Vysočině.
Tomáš Lejsek: Vede pražskou prodejnu KIWI, která se specializuje na mapy a cestovatelskou literaturu. Naše rubrika o novinkách na pultech knihkupců tedy nemůže být v lepších rukách.
Václav Lopata: Na výpravy se vydává obvykle s přítelkyní Petrou. která vypomáhá s fotodokumentací. Jako Plzeňan příspěvky zpravidla věnuje západu Čech.
Martin Majer: Speleolog a známý fotograf nejen podzemních krás, jehož snímky zdobí řadu publikací. V NaCestu se s jeho fotografiemi setkáte zejména u článků geologa Michala Hejny.
Tomáš Maleček: Nejmladší člen týmu, který přináší všehochuť zajímavostí především z Moravy a Pardubického kraje.
Lukáš Nekolný: Odborně se věnuje zoologickým zahradám, jeho koníčkem je pátrání po souvislostech zeměpisných názvů a vlastivěda vůbec.
Josef Ondroušek: Regionalista – zprávař z jihomoravského Tišnovska, jenž zůstává domovskému regionu věrný, ale neunikne mu tam jediná novinka.
Jan Pásler: Turistický srdcař ze severu Čech a tulák, který za svými reportážemi cestuje jako správný nádražák především vlakem.
Vít Pátek: příležitostně doplňuje články své manželky o fotografie, tu a tam napíše článek o tom, co se běžným návštěvníkům naší přírody hodí vědět z oboru myslivosti. Hlavně se ale stará o to, aby NaCestu a Vlastivědný ústav fungovaly po úřední, technické a finanční stránce.
Svatava Pátková: Kromě toho, že NaCestu rediguje, se autorsky věnuje západu Čech, obzvlášť své oblíbené Šumavě i s jejím podhůřím. Často přitom dává širší literární podobu reportážím, které s kameramanem Pavlem Kalistou natáčí pro Toulavou kameru České televize.
Vojtěch Pavelčík: Bezkonkurenční znalec Povltaví s velkou sbírkou historických fotografií a pohlednic nejen odtud, fotograf, jemuž je zmíněný region už málo, takže za svými reportážemi vyráží i dál.
Eva Pavlásková: Napadlo mne přirovnání – Jaromír Tomeček v ženském vydání. Dáma, která svými pohledy do přírody, psanými lehounkou mateřštinou, srdce potěší.
Václav Pernegr: Lesní inženýr, dlouholetý spolupracovník spisovatele Jana Čáky, s nimž prochodil brdské kopce, je naším odborníkem na nedávno zpřístupněné Brdy.
Jan Pförtner: Nedá dopustit na své Chrudimsko, ale zároveň se rád pochlubí novými poznatky, k nimž dospěl při cestách za slunečními hodinami, které jsou jeho letitým koníčkem.
Zdeněk Prášil: Ve svých příspěvcích spojuje hluboké znalosti jak živé, tak i neživé přírody, společně se svým koníčkem, kterým je putování vlastech českých.
Vlaďka Provazníková: Nosí toulavé boty a ráda se hlásí s horkými aktualitami napříč celou republikou.
Jiří Sladký: Přírodovědec s hlubokými znalostmi v oboru, tulák s dlouhou novinářskou praxí.
Václav Šebelík: Pracuje na infocentru v Železné Rudě, takže ví o všem, co se děje na Šumavě.
Jitka Štěpánková: Kromě „svých“ východních Čech, zejména Orlických hor a Broumovska, se zaměřuje i na Krkonoše a Jeseníky, a to nejen při psaní, ale i při natáčení reportáží pro Toulavou kameru ČT.
Roman Šulc: Regionalista, propagátor „svého“ Kolínska, pro které vede vlastní webové stránky – www.cestyapamatky.cz, autor četných reportáží pro Toulavou kameru ČT, a to ale už nejen z Kolínska.
Dagmar Šumberová: Historii především církevních památek má v malíčku, a tak přibližuje především tuto, do nedávna ještě opomíjenou oblast, ale ráda zabrousí i do jiných, atraktivních témat.
Světlana Tvrdíková: Autorka neotřelých vlastivědných článků napříč celou republikou, která si ráda k psaní „odskočí“ od natáčení reportáží pro Toulavou kameru ČT.
Jaroslav Vála: Odborník zejména na Vysočinu, ale jako nadšený turista se rád podělí se svými postřehy i z jiných regionů republiky či z našeho příhraničí. Držitel několika novinářských ocenění.
Petr Vlček: Znalec starého Rakousko-Uherska, ale i neúnavný propagátor Moravy a Slezska křížem krážem.
Vladimír Klos: Autor křížovek, jež nemají v našem zaměření konkurenci. Kromě dobrého pocitu z vyluštění přinášejí i spoustu zajímavých vlastivědných informací.
Stanislav Wieser: Fotograf a hlavně expert na západ Čech, zejména Karlovarský kraj, Krušné hory a Slavkovský les, kterému zde neunikne žádná novinka, o níž se rád podělí s našimi čtenáři.